pervitin

12. června 2007 v 18:32 |  →drogy♥
HISTORIE
Pervitin (perník, péčko, piko, peří) patří mezi budivé aminy. Ty byly objeveny a připraveny k použití poměrně pozdě. První zástupce - amfetamin byl syntetizován až v roce 1887. Jeho působení bylo prozkoumáno až počátkem 20. století a ještě v roce 1939 byl považován návyk za vyloučený. Za necelý rok již bylo popsáno zneužívání amfetaminu v USA. Skupina budivých aminů má stovky zástupců, mimo pervitinu např: MDMA neboli Ecstasy, a také bohatou historii jako léky proti únavě, narkolepsii, nadměrné chuti k jídlu nebo jako látky zneužívané armádou pro vyšší výkon bojových jednotek.

POPIS
Pervitin, genericky metamfetamin, chemicky pravotočivý fenylmethylaminopropan je účinnější než amfetamin. Čistý má formu mikrokrystalického bílého prášku bez zápachu, hořké chuti. Na černém trhu je často zabarven do žluta či do fialova, protože obsahuje zbytky látek používaných při domácí výrobě neboli "varu". Výchozí látkou je efedrin, k výrobě se používá louh a červený fosfor. Výrobce - "vařič" musí mít znalosti na úrovni chemické průmyslovky, protože nedokonalým "varem" může syntéza skončit ve fázi meziproduktu, což zvyšuje riziko pro uživatele.

ÚČINKY
Běžné dávky se pohybují od 50 do 250 mg. Literatura popisuje užívání denních dávek nad 1 gram. Látky ze skupiny budivých aminů se používají (nebo používaly) i léčebně, ovšem v dávkách daleko nižších. Nejvyšší povolená dávka je asi 3x menší než oněch zmíněných 50 mg. Účinek nastupuje u i.v. (intravenózní - nitrožilní) aplikace ihned, u sniffingu (šňupání) za 5-10 minut, při užití per os (spolknutím) do 1 hodiny. Hlavní příznaky intoxikace zmizí za 8 - 24 hodin. Z těla se vylučuje močí z velké části nezměněn po řadu dní (v moči se objevuje již za 20 min. po aplikaci). Biologický poločas (doba, za kterou tělo vyloučí polovinu látky) je 12 - 34 hodin. Jeho detekce laboratorními metodami v moči je možná při intenzivním užívání až 3 týdny, při občasném užití do jednoho týdne, z krve je možné užívání zjistit 1 až 3 dny.
Pervitin v CNS (centrální nervový systém) zvyšuje koncetraci mediátorů (látky, které přenášejí elektrické vzruchy mezi neurony)- monoaminů (dopaminu, noradrenalinu a serotoninu) v synapsích (spojení nervových buněk). Po odeznění efektu dochází k vyčerpání mediátorů, což je příčinou nepříjemného stavu - "dojezd". Pervitin je psychomotorické stimulans (psychostimulans) - zřetelně ovlivňuje motoriku, ale i psychické funkce. Užití vede k euforii, snižuje únavu, navozuje stereotypní chování a působí nechutenství (anorexii).
Pervitin uvolňuje v těle zásoby energie a zvyšuje výkonnost celého organismu. Urychluje psychomotorické tempo, způsobuje motorický neklid - typická je tzv. "vykroucenost". Zvyšuje krevní tlak a tep, stoupá dechová frekvence. Zorničky jsou rozšířené (mydriáza). Zvyšuje riziko křečí. Ustupuje pocit únavy, organismus pracuje s vypětím sil - až do vyčerpání.
Metamfetamin urychluje tok myšlenek, často na úkor kvality (hlavně při opakovaném užití). Také zvyšuje pozornost a soustředěnost. Zlepšuje schopnost empatie a odstraňuje zábrany. Po jeho užití nastupuje euforie, pocit sebejistoty a rozhodnost. Intoxikovaný nemá potřebu spánku. Působí anxiogenně (může navodit strach a úzkost). Po odeznění účinku se dostavuje fáze deprese s hlubokými pocity vyčerpání a celkovou skleslostí.

RIZIKA UŽÍVÁNÍ
Při chronické intoxikaci nebo při užití velmi vysoké dávky se rozvíjí toxická psychóza ve formě paranoidně-halucinatorního syndromu, tzv. "stíha". Pervitin snižuje chuť k jídlu, látky s podobným efektem se užívají jako anorektika. Hubnutí může vést až k podvýživě.
Psychické příznaky užití: halucinace, strach, neklid, vztahovačnost, deprese, sebevražedné tendence, podezíravost, chorobná žárlivost. Psychotické stavy podobné schizofrenii, stavy zmatenosti. Objevují se poruchy paměti a neschopnost koncentrace.
Akutní intoxikace: Při prvním požití často bolest v čele a úzkost. Akutní intoxikace se projevuje silným drážděním sympatiku (vegetativní nervový systém, při jehož aktivaci dochází k přípravě organismu na reakci "útěk/útok"), dále neklidem, hyperaktivitou, bolestí hlavy, mydriázou, tachykardií s arytmiemi, hyperreflexií. U běžných otrav nastává (vzestup tělesné teploty), někdy křeče a delirium. Předávkovaný pociťuje těžkou bolest na hrudi a může upadnout do bezvědomí na 1-2 hod. U sportovců, kteří požili amfetamin jako doping, došlo až k naprostému fyzickému vyčerpání a smrti, protože látka zvýšila pocit tělesné výkonnosti a způsobila tak ztrátu schopnosti posoudit hranice somatických možností.
Chronická intoxikace: Jako následek chronického užívání mohou vznikat organické mozkové psychosyndromy doprovázené demencí (asi u 10 % zemřelých byly nalezeny změny na mozku). Závislý je neklidný, pociťuje napětí, úzkost, předrážděnost, poruchy spánku, halucinace, zmatenost, panikaření, nevolnost, zvracení, sucho v ústech a sebevražedné tendence. Při dlouhodobém užívání se dostavuje celková sešlost, třes, bolesti u srdce a bolesti kloubů, zvýšení šlachových a okosticových reflexů a objevují se široké nereagující zorničky. Může také nastat krvácení v plicích, játrech a ve slezině. Při dlouhodobém užívání nebo po jednorázovém užití velmi vysoké dávky mohou vznikat psychotické stavy podobné schizofrenii nebo paranoidní bludy.Abstinenční syndrom je pouze psychický.
Nebezpečné kombinace: Kombinováním pervitinu s jinými drogami či léky se zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Život ohrožující je užití spolu s MAO inhibitory (antidepresiva).

ZÁVISLOST
Charakteristiky závislosti na pervitinu: - rychle vzniká psychický návyk- nepřítomnost fyzické závislosti- rychlý vzestup tolerance až k psychotickým dávkám
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | 6. září 2007 v 18:05 | Reagovat

ahojky,piku se taky rika andro....i kdyz samotne piko je silnejsi ale je to ploste andro...uz sem to mela a reknu vem ze je to super...ale neberte to!!!!plotoze dopadnete jako ja...mam chut si to dat znovu...porad...nemuzu se toho pocitu ze bych si zase dala zbavit....ale podruhe sem to porad ete nemela!ale jak se znam tak si to nekdy vemu zase...fakt je to moc navykove tak na to serte..!!!ale je to dobre:D:D:D,ale fakt to neberte!!.peace zuzka

2 007 007 | 20. září 2007 v 8:35 | Reagovat

:D

3 sis sis | 28. září 2007 v 20:14 | Reagovat

tierz som mala uz piko.....tusim tri styri razy....ale uz dlhsu dobu neee.....bolo to v poho aj ke dbolo slabsie troska nez som ćakala...ale jako pripevok predo nnou je to tak ze by som si dala zas takze ked to nechcete tak to vazne neskusajteee

4 nereknu nereknu | 15. prosince 2007 v 21:20 | Reagovat

mno jak bych začala,,,prvne bych chtela lidi varovat!!kždej si myslí ze prave on si da parkrat a nemuze bejt zavislej!!ale vubec to tak neni!!meje 16 a piko me zacalo nicit:!!!poprvy smesiho daly s bejvalym a nadhernej stav nemusela sem vubec spat bylo mi hezky!!ale dojezd je nejhnusnejsi vec!!na vsechny ste neprijemny a jevam hrozne a rikate si zese zvas stava troska,,:Dprvni chvile sou dobry ale dys ho berete furt je to vase konecna"!!lidi serte nato si kurvit zivot srackama,,,muze vam bejt dobre i bez toho""urcite si rikate coto sem pise za picu,,,ktera tady dava skurveny rady!!ale zamyslete se jesly chcete bejt fetaci prijit o vsechno kamose rodinu atd,,piko je nejveci sracka"""''!!nici vsechnyyy!!nejhorsi je zeje k dostani vsude,,a ja se toho nemuzu zbavit,,kor dys ho mam zadarmo""!!ted sem cista a jemi nadherne!!

5 lucie lucie | 4. února 2008 v 21:11 | Reagovat

je tu někdo přítomny?

6 andyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy andyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy | 31. března 2008 v 11:10 | Reagovat

jo piko je v pohoda,ale uz ho neberu videla jsem par lidi co jsou na to¨m spatne a presla me chut zazila jsem s narkomanama a stacilo mi jednou za cas jooo ale nee casto

7 Co je vá po tom Co je vá po tom | 20. května 2008 v 8:38 | Reagovat

je to fanj moc fajn, nezkoušejte to, je to moc chytlavý. Pěkně vám to zhuntuje organizmus.

Drogy mění funkce mozku!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                            JAMAICA  .G.

8 nebud debil nebud debil | 22. května 2008 v 21:50 | Reagovat

piko hero tripi-pi-pi

9 Ciezo Ciezo | E-mail | 1. června 2008 v 15:05 | Reagovat

nemate pls nekdo navod na vareni pika a extrakci efedrinu jestli jo poslete pls na email dik

10 Petra Petra | E-mail | 16. července 2008 v 16:46 | Reagovat

brala jsem ho natvrdo dva roky. pak na rok a půl přestala. Před měsícem jsem se k tomu zase vrátila. Myslíš, že mi ten tvůj blog nějak pomůže? Ne. Tak jako mi nikdy nikdo nepomohl. Tyhle blogy jsou trapný a nevím proč si je zakládáte, když ani nevíte, o čem mluvíte!!!!

11 Rabbit Rabbit | Web | 22. srpna 2008 v 15:58 | Reagovat

je to jako běhat do kolečka, člověk přestane, ale chuť ho donutí naskočit do vlaku znovu

12 truddy17 truddy17 | 22. října 2008 v 22:03 | Reagovat

je to tak chcete přestat,ale nejdeto je na to porad chut

13 truddy17 truddy17 | 22. října 2008 v 22:04 | Reagovat

PIKO!!!

14 Tereza Tereza | E-mail | 16. listopadu 2008 v 10:24 | Reagovat

At jde celej pervitin do prdele je to sračka vim o čem mluvim jedu vtom taky a neni to zrovna jednoduchý dostat se stoho ven! Skazila jsem si celý tři roku co jsem to začala brát.

15 miiiiskaaa miiiiskaaa | 13. listopadu 2009 v 13:08 | Reagovat

Piko..je to shit..co kurwí lidi..vim to podle sebe..o rance věcí příjdeš...a ten kdo říka ze si to nikdy nestreli..i tag to udela...

16 ANDRO STYL ANDRO STYL | 21. prosince 2009 v 15:31 | Reagovat

[15]: stim tak nesouhlasim....

17 aja23 aja23 | 2. února 2010 v 18:59 | Reagovat

ahůjky ..je mi jedno co si o mě budete myslet ..jesi si to přečtete bo nn ..ae prostě to sem chci napsat ..začlo ..to tak že sem začala ..hulit tráwu ..řikala sem si nikdy nic twrdšího nezkusim ..ae pak sem na jedný akci dostala nabídku od kámoše jesi si nechci dát extázi po chwíli wáhaní sem řekla ..že si dam ..pak sem si jí dala asi ještě 4 .. pak sem tkoušela čáru ..a wyzkoušela sem snad wšechno ..a pak sem zkončila na piku ..bylo mi 16 ..když sem w tom hodně lítala ..ztratila sem wšechny kámoše rodinu ..swýho kluka ..zůstala mi jenom ti kteří mě do toho zatáhli ..a ty mě od toho neodrazowali ..začla sem kuli tomu i šlapat jen abych si wydělala peníze ..celej žiwot sem si tim posrala ..až sem zkončila ..w nemocnici ..na odwikání ..ty začátky odwikání byli nejhorší ..kdo to nezažil nedokáže si to předstawit ..co to je za sračky ..ae teď už sem 2 a půl roku čistá ..neřikám že nemam někdy chuť si to dát znowu ..ae když si wzpomenu ..na ten žiwot co sem měla ..ty začátky ..ty stawy po tý droze byli pěkný ..ae za to wšechno to wážně nestálo ..prosím nezkoušejte to ..nezkurwěte si žiwot ..pak už to nejde wzít z5 ..!!..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama